FAQ
Kiedy konieczne jest leczenie aparatem stałym, a kiedy ruchomym?
Leczenie aparatami ruchomymi wskazane jest u dzieci z wadą zgryzu w okresie wzrostu. U dziewczynek leczenie aparatem ruchomym przeprowadza się do 12-13 roku życia, natomiast u chłopców do ukończenia 15 lat. Stosując aparaty jesteśmy w stanie wpływać na wzrost szczęk i poprawiać ich wzajemne położenie. Jednak podczas leczenia aparatami ruchomymi mamy niestety ograniczony wpływ na pozycję i wygląd poszczególnych zębów. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie leczenia aparatem stałym. Niekiedy po leczeniu aparatem ruchomym i poprawie budowy szczęk, konieczne jest leczenie aparatem stałym i korekta położenia poszczególnych zębów. Pacjenci dorośli oraz młodzież są leczeni praktycznie wyłącznie aparatami stałymi.
W jakim wieku można się leczyć ortodontycznie?
Praktycznie w każdym. Dolną granicę wieku określa gotowość dziecka do współpracy-zwykle 5-cio czy 6-cioletnie dzieci potrafią zaakceptować aparat i w uzasadnionych przypadkach, choć rzadko, już tak wcześnie rozpoczynamy leczenie. Górna granica wieku nie istnieje. Przynajmniej częściowo zachowane własne uzębienie i zdrowe, lub kontrolowane przez periodotologa przyzębie to jedyne wymogi dla leczenia ortodontycznego osób w wieku starszym.
W jakim wieku dziecko powinno rozpocząć leczenie ortodontyczne?
O najlepszym momencie do rozpoczęcia leczenia u dzieci decyduje ortodonta, kierując się rodzajem wady zgryzu. Większość wad leczonych jest w wieku 10-14 lat, ale są i takie, które wymagają wcześniejszej interwencji. Czasem jednak odraczamy moment rozpoczęcia leczenia do zakończenia wzrostu.
Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?
Średnia długość leczenia to 18-24 miesięcy. Lekkie wady udaje się wyleczyć szybciej, są jednak i takie, które wymagają dłuższego leczenia, jak np. przy leczeniu 2-etapowym (pierwszy etap przeprowadza się w uzębieniu mlecznym, lub mieszanym, a drugi przy wyrżniętych wszystkich zębach stałych).
Czy leczenie aparatem ruchomym jest skuteczne?
Skuteczność lecznicza aparatami ruchomymi jest uzależniona od rodzaju wady oraz od współpracy pacjenta z lekarzem. Jeśli aparat nie jest noszony przez wymagany czas w ciągu doby (z reguły jest to 16 godzin) to oczywistym jest, że jego działanie będzie ograniczone lub nawet żadne. Motywacja pacjenta do leczenia aparatem ruchomym jest niezmiernie istotna. W przypadku braku motywacji leczenie może stać się uciążliwe zarówno dla pacjenta, jak i dla lekarza. To może oznaczać konieczność odroczenia leczenia do starszego wieku, często z zastosowaniem aparatu stałego.
Czemu służą wizyty kontrolne?
Działanie każdego aparatu, niezależnie od tego czy jest to aparat stały czy ruchomy, musi być okresowo kontrolowane przez lekarza gdyż położenie szczęk lub poszczególnych zębów zmienia się z czasem. Sprawdzamy wtedy lub poprawiamy dopasowanie aparatu ruchomego, oraz aktywujemy i modyfikujemy jego działanie. Aparaty stałe wymagają kontroli ze względu na konieczność wymiany, korekty działania lub dodania pewnych elementów, takich jak łuki łączące wszystkie zęby czy też gumeczki, łańcuszki, sprężynki itp. Niebagatelne znaczenie ma też kontrola higieny jamy ustnej i zapobieganie próchnicy oraz chorobom dziąseł.
Dlaczego leczenie ortodontyczne jest ważne? Jakie są korzyści leczenia?
W obecnych czasach atrakcyjny, czarujący uśmiech odgrywa społecznie ważną rolę. Atrybut ten utożsamiany jest z młodością, dynamicznym stylem życia oraz sukcesem. Ładny uśmiech zwiększa pewność siebie i jest rodzajem wizytówki, tworzącej pierwsze wrażenie przy poznawaniu innych osób. Z drugiej strony nie uszeregowane, krzywo ustawione zęby, mogą ograniczać możliwość wyrażania uczuć, być przyczyną nieśmiałości i stanowić barierę w kontaktach z otoczeniem. Bardzo ważny jest również fakt, że w przypadku równo ustawionych zębów łatwiej jest utrzymać dobrą higienę, co zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy, chorób przyzębia oraz powoduje, że skutki urazów są mniejsze.
Co to jest utrzymywacz przestrzeni??
Tak nazywamy stały lub ruchomy aparat, który zapobiega niepożądanym przesunięciom pozostałych zębów w łuku po utracie jednego lub kilku bocznych zębów mlecznych.
Czy zawsze trzeba zakładać aparat na górną i dolną szczękę?
Leczenie ortodontyczne polega zarówno na korygowaniu ustawienia zębów w aspekcie estetycznym, jak i uzyskaniu optymalnej relacji zgryzowej obu szczęk. Aby ten cel osiągnąć oraz aby efekt leczenia był stabilny, należy prawie zawsze zakładać dwa aparaty, na górną i dolną szczękę.
Czym różni się leczenie aparatem ruchomym od leczenia aparatem stałym?
Aparaty ruchome stosowane są w przypadku niewielkich wad zgryzu oraz u dzieci w okresie wzrostu. Efekt leczenia aparatem zdejmowanym (ruchomym) zależny jest od tzw. współpracy, czyli samodyscypliny pacjenta. Niektóre wady, zwłaszcza u dorosłych, nie poddają się jednak leczeniu aparatem ruchomym i konieczne wtedy jest użycie aparatu stałego.
Czy efekt leczenia jest trwały?
Tak, o ile problem wyleczony jest do końca a pacjent przestrzega zaleceń związanych z leczeniem retencyjnym (patrz następne pytanie).
Dlaczego i jak długo trzeba stosować aparaty retencyjne?
Retencja to utrwalenie efektu leczenia osiągniętego aparatem ortodontycznym, stałym bądź ruchomym. Ponieważ zęby przez jakiś czas po zakończeniu leczenia ortodontycznego mają tendencję do powrotu do swojego pierwotnego położenia, stosowanie aparatów retencyjnych, jest prawie zawsze konieczne. Długość fazy retencyjnej jest zależna m.in. od rodzaju leczonej wady, wieku w którym rozpoczynamy leczenie, zastosowanego aparatu, a wynosi średnio 1 rok. Aparaty retencyjne są to aparaty ruchome (zdejmowalne), lub stałe, umieszczane w niewidocznym miejscu na wewnętrznej powierzchni zębów i wymagają również regularnych kontroli.
Jak ortodoncja może pomóc przy uzupełnianiu brakujących zębów?
Po utracie zębów dochodzi do przechylania zębów sąsiednich i wysuwania przeciwstawnych, oraz zaniku kości w miejscu ekstrakcji, co czasem utrudnia lub uniemożliwia protetyczne lub implantologiczne odtworzenie ciągłości łuków zębowych. W niektórych przypadkach rozmieszczenie zębów w łuku jest na tyle niekorzystne , że nie można wykonać stałego uzupełnienia protetycznego i pacjent ?jest skazany? na protezę. Ortodonta może wyprostować zęby filarowe pod most, stworzyć miejsce w zgryzie przemieszczając zęby przeciwstawne, czy odtworzyć odpowiednią dla wszczepienia implantu ilość kości .Może w końcu tak rozmieścić resztkowe uzębienie w łuku, że protetyk jest w stanie wykonać most, zamiast uciążliwej dla pacjenta zwyczajnej protezy.
Czy aparat niszczy zęby?
Sam aparat nie jest w stanie uszkodzić zębów. Wręcz przeciwnie – po leczeniu ortodontycznym czyszczenie zębów staje się łatwiejsze, tak więc większa jest szansa na zachowanie zdrowych zębów. Tylko niewłaściwa higiena lub szkodliwe nawyki mogą doprowadzić do rozwoju próchnicy. W takim przypadku pacjent jest kierowany do swojego dentysty na leczenie.
Czy leczenie ortodontyczne jest bolesne?
Leczenie ortodontyczne z reguły nie wiąże się z występowaniem bólu. Niemniej jednak po założeniu aparatu stałego czy oddaniu aparatu ruchomego, przez okres około tygodnia, możliwe jest odczuwanie umiarkowanych dolegliwości bólowych. Związane jest to z wywieraniem sił na zęby oraz obecnością ciała obcego w jamie ustnej. Może też dojść do podrażnienia błony śluzowej przez elementy aparatu. Po okresie adaptacyjnym pacjent przyzwyczaja się do aparatu i nie odczuwa już dolegliwości. Czasami zdarza się także występowanie podobnych sytuacji po wizytach kontrolnych, kiedy zmieniamy jest sposób działania aparatu.
Czy aparat pogarsza wymowę?
Przejściowe trudności z fonetyką, żuciem i drażnieniem błony śluzowej są dość często spotykane u osób leczonych ortodontycznie przy użyciu aparatów stałych. Problemy te jednak mijają po okresie adaptacyjnym, który trwa przez okres 2-3 tygodni od założenia aparatu. W przypadku aparatów językowych niedogodności mogą występować w większym stopniu, jednak zastosowanie najnowszego osiągnięcia tzw. techniki lingwalnej, indywidualnego aparatu INCOGNITO, pozwoliło zmniejszyć problemy z wymową i drażnieniem języka oraz skróciło okres adaptacji do kilku dni.
Dlaczego należy leczyć zęby mleczne?
Jest to ważne nie tylko aby zapobiec powstawaniu wad zgryzu, lecz także dla ogólnego stanu zdrowia dziecka. Zniszczone zęby mleczne stanowią ogniska próchnicy, które mogą w szybkim tempie doprowadzić do zniszczenia pozostałych zębów mlecznych oraz wyrzynających się w późniejszym okresie zębów stałych. Proszę zapamiętać, że próchnica jest chorobą zakaźną, przenoszoną z zęba na ząb i między ludźmi. Zniszczone zęby mleczne utrudniają dzieciom jedzenie, prowadzą do powstawania bolesnych stanów zapalnych i jako ogniska bakteryjne mogą wpływać na pogorszenie ogólnego stanu zdrowia dziecka.
Czy mogę się leczyć będąc w ciąży?
Oczywiście, ciąża nie jest przeciwwskazaniem do leczenia ortodontycznego. Pamiętać jednak należy, że do zaplanowania leczenia konieczne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, co jest przeciwwskazane w ciąży. Z tego powodu rozpoczynanie leczenia w ciąży nie jest praktykowane, natomiast kontynuacja już rozpoczętego leczenia nie stanowi żadnego problemu.
Czy można uprawiać sport nosząc aparat?
Leczenie ortodontyczne nie jest przeciwwskazaniem do uprawiania sportu.
Czy aparat nie przeszkadza w graniu na instrumentach muzycznych?
Aparat może powodować utrudnienia w grze na instrumentach dętych.
Czy w aparacie można się całować?
Sam aparat stały nie powoduje dyskomfortu osobie, z którą się całujemy, ani też pocałunek nie jest groźny dla aparatu.
Czy można czyścić zęby z aparatem stałym szczotką elektryczną?
Zwykła szczoteczka elektryczna może uszkodzić delikatne elementy aparatów stałych, dlatego zalecamy mycie zębów szczoteczką ręczną Jest ona zaprojektowana specjalnie dla pacjentów noszących aparaty stałe – posiada rowek obejmujący poszczególne zamki. Można też kupić specjalną nasadkę na szczoteczkę elektryczną, która nie spowoduje uszkodzeń w aparacie. Dodatkowo powinno się również stosować szczoteczki międzyzębowe, którymi można oczyścić trudno dostępne miejsca.
Czy nosząc aparat stały można leczyć zęby?
W trakcie leczenia ortodontycznego aparatem stałym możliwości leczenia zębów są bardzo ograniczone. Dlatego przed założeniem aparatu tak ważne jest, aby wszystkie zęby były zdrowe.
Czy zamki ortodontyczne można przykleić do zębów które mają plomby lub korony?
Tak, stosowane przez nas systemy wiążące (kleje) zapewniają mocne połączenie zamków ortodontycznych zarówno ze szkliwem zębów jak i z porcelaną czy kompozytem.
Czy są niewidoczne aparaty?
Aparat językowy (lingwalny) to optymalne rozwiązanie problemu 'krzywych zębów’ dla osób o dużym poczuciu estetyki. Jeśli od dawna myślałaś/myślałeś o leczeniu ortodontycznym, ale odstrasza Cię wizja przyklejonych zamków na zębach – nawet tych przezroczystych – rozwiązaniem jest aparat językowy. W technice lingwalnej zamki zakładane są od wewnętrznej strony zęba tak, że aparat jest zupełnie niewidoczny na zewnątrz, nawet przy szerokim uśmiechu! Innym rodzajem leczenia ortodontycznego, które jest mniej widoczne od leczenia przy użyciu tradycyjnych aparatów to system Invisalign. O dawna ortodonci oraz pacjenci marzyli o tym aby korygować wady zgryzu w sposób niezauważalny, bez użycia aparatów stałych. System Invisalign opiera się na zastosowaniu sekwencji przezroczystych nakładek (szyn) z tworzywa sztucznego, które łagodnie przesuwają zęby do ich właściwego położenia. W zależności od stopnia nasilenia wady pacjent otrzymuje od ortodonty serię 12 ? 48 nakładek, które są kolejno zamieniane co dwa tygodnie. Leczenie tą techniką ma dość duże ograniczenia i niestety nie każdą wadę zgryzu można nią wyleczyć.
Na czym polega leczenie aparatami językowymi?
W technice lingwalnej zamki przyklejone są od wewnętrznej strony zęba tak, że aparat jest zupełnie niewidoczny na zewnątrz, nawet przy szerokim uśmiechu!
Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.