Zalecenia dla pacjentów

Przed rozpoczęciem leczenia pacjent pownien mieć wyleczone zęby. Jeżeli kiedykolwiek wcześniej było prowadzone leczenie ortodontyczne, prosimy o dostarczenie całej posiadanej dokumentacji na ten temat. Również wcześniejsze RTG lub modele gipsowe mogą być pomocne dla zaplanowania leczenia.

W trakcie leczenia należy zwrócić szczególną uwagę na utrzymanie higieny jamy ustnej co zwłaszcza dla użytkowników aparatów stałych jest nieco trudniejsze i brzemienne w skutkach w razie zaniedbań.
Wszelkie awarie jak np. odklejenie zamka powinny być naprawiane w możliwie krótkim czasie, by nie dopuścić do niekontrolowanych przesunięć zębów, co może wydłużyć czas terapii. Tylko przestrzeganie regularnych wizyt kontrolnych i stosowanie się do zaleceń ortodonty pozwala na dokończenie leczenia w planowanym czasie.

Po zakończeniu leczenia aparatem stałym następuje etap retencji, czyli utrwalenie efektu leczenia. Rutynowo prowadzimy leczenie retencyjne aparatem zdejmowanym górnym, noszonym w  nocy oraz stałym retainerem językowym w żuchwie, chociaż zdarzają się odstępstwa od tego schematu. Trwałość efektu leczenia zależy od wielu czynników, jak wiek, w którym rozpoczynamy leczenie, rodzaj wyjściowej wady zgryzu, nawyki. Nie chcąc dopuścić do powrotu wady warto stosować retainery zgodnie z zaleceniem a wszelkie awarie i problemy zgłaszać jak najszybciej.

Polecamy skontaktować się z kliniką Stankowscy-Białach, w której wykwalifikowani specjaliści z największą starannością dobierają i wykonują protezy stomatologiczne a także wszelkie rodzaje mostów protetycznych w ramach usług protetyka Poznań. Ponadto są specjalistami w zakresie usług implanty Poznań.